vyhledávání
Produkty
Speciální nabídka

ATEN IP extender CE-790

Kalkulačka splátek CETELEM
16409 Kč s DPH

13561 Kč bez DPH
Dostupnost: Nedostupné
Part no.: CE-790
Výrobce: ATEN
Záruka: 24 měsíců
ATEN IP extender CE-790
Produkt je zařazen:

Popis produktu:
IP extender, audio a konzole extender s USB klávesnicí a myší +RS-232 port přes TCP/IP protokol pro intranet, point-point, point-to-multipoint, multipoint-to-multipoint, používá protokol IGMP, úchyty do 19" racku

The CE790 is a IP based KVM Extender with automatic cable detection (Auto-MDIX) and RS-232 serial functionality that allows access to a computer system from a remote USB console (USB keyboard, monitor, and USB mouse) anywhere on the intranet.
The CE790 improves on previous designs by: 1) the addition of an intuitive On Screen Display (OSD) on both the transmitter and receiver units for easy setup and operation; 2) working over a standard TCP/IP LAN via inexpensive Cat 5e cable, allowing point-to-point, point-to-multipoint, and multipoint-to-multipoint administration without the need for an additional KVM switch; and 3) the addition of an RS-232 port, on both the transmitter and receiver Units - to connect to a serial terminal for configuration, and serial devices such as touchscreens and barcode scanners.
* The CE790 can be installed in point to point, point to multipoint and multipoint to multipoint configurations. Multipoint configurations require a separate purchase - contact your delear for details.
* In multipoint configurations, the IGMP (Internet Group Management Protocol) function of your network switches/hubs should be enabled to avoid deterioration of data throughput. If you do not know how to enable IGMP, please contact your network administrator.

Remotely access computers on your KVM installation via intranet
Dual console operation - control your system from both the transmitter and receiver USB consoles
OSD (On Screen Display) on both the transmitter and receiver units
No software required - an HTTP server is embedded in both units
Built-in ASIC for greater reliability and compatibility
USB Keyboard and USB Mouse Ports
RS-232 serial ports - allows you to connect to a serial terminal for configuration, or serial devices such as touchscreens and barcode scanners
Audio enabled
USB overcurrent detection and prevention
High resolution video - up to 1920 x 1080
Supports widescreen formats
Ultra-High quality video mode
Hot pluggable
Rack mountable
Firmware upgradable
Auto-MDIX - automatically detects cable type

Package Content
1x CE790T Digital KVM Extender (Transmitter)
1x CE790R Digital KVM Extender (Receiver)
1x USB KVM Cable (CE790T)
2x Power Adapters
2x Rack Mount Kits
2x Grounding Wires
1x User Manual
1x Quick Start Guide

K výrobku je k dispozici pouze manuál v angličtině (nemá český manuál).


Přes veškerou snahu zajistit co nejpřesnější popis a technické parametry produktů nemůžeme zaručit, že uváděná data odpovídají skutečnosti. Řada výrobců si vyhrazuje právo změny některých parametrů či vlastností bez předchozího upozornění. Potřebujete-li ujištění o určitých parametrech produktu nebo v případě pochybností, kontaktujte prosím svého obchodníka. Pozdější reklamace vlastností je zbytečnou komplikací pro obě strany.


Diskuze k ATEN IP extender CE-790
Diskuze k produktu: aten-ip-extender-ce790 není založena. Pokud chcete vložit nový příspěvek, je třeba se přihlásit nebo zaregistrovat.
Pokud chcete sledovat diskuzi emailem, je třeba se přihlásit nebo zaregistrovat.