vyhledávání
Produkty
Speciální nabídka

Transcend All-in-one Upgrade Kit - SJ25CK3 - SSD a HDD

Neaktivní hlídací pes
Pro aktivaci hlídacího psa je třeba se přihlásit.
372 Kč s DPH

307 Kč bez DPH
Dostupnost: Skladem v eshopu
Part no.: TS0GSJ25CK3
Výrobce: Transcend
Váha: 0,086
Záruka: 2 měsíců
Transcend All-in-one Upgrade Kit - SJ25CK3 - SSD a HDD
Produkt je zařazen:

Popis produktu:
Main Features:
- Reuse the old HDD/SSD removed from PC
- Shock absorbing rubber for rugged protection
- Supports Transcend Elite - Supports Transcend RecoveRx

One touch backup

SSD/HDD Upgrade Kit
What do you do with the old hard drive removed from your laptop? Don't throw it away, reuse it! Transcend's SSD/HDD Upgrade Kit comes with all the tools you need to reuse the 2.5-inch hard drive removed from your notebook. Follow the step-by-step installation guide to find useful tips and assembly instructions. The kit also features a one-touch backup function, so download the Transcend Elite software from our website to better manage your data!
One kit for all
Transcend's SSD/HDD Upgrade Kit includes a 2.5-inch enclosure with an outer rubber case, an inner rubber shock absorber, a SATA adapter, a USB cable, a 7mm to 9.5mm spacer, a PH1 screwdriver, and three M2 mounting screws.
Shock absorbing rubber for rugged protection
Included in the kit is an outer rubber case and an inner rubber shock absorber for optimum protection against shock and vibration. If your original hard drive is only 7mm in height, a spacer is included to increase the thickness by 2.5mm, allowing your drive to perfectly fit inside the inner rubber shock absorber.
One touch for easy backup
Transcend's SSD/HDD Upgrade Kit features a one-touch backup function* enabling the express synchronization of files and folders by just one touch. Download the Transcend Elite software from our website to manage your data in a more organized way!
Specifications

Dimensions
129.5mm x 80.8mm x 18.8mm (5.10" x 3.18" x 0.74")


Weight
108 g (3.8 oz)


SATA Interface
SATA III 6Gb/s


Connector Interface
USB 3.0 / USB 2.0


Operating Voltage
DC 5V


Operating Temperature
0°C (32°F) to 70°C (158°F)


Certificates
CE, FCC, BSMI


Warranty
Two-year Limited Warranty


*Note
The enclosure is suitable for 2.5 inch HDD or SSD up to 9.5 mm in height.


Package Contents
StoreJet 25CK3 enclosure, USB cable, 7mm to 9.5mm spacer, PH1 screwdriver, M2 mounting screwsPřes veškerou snahu zajistit co nejpřesnější popis a technické parametry produktů nemůžeme zaručit, že uváděná data odpovídají skutečnosti. Řada výrobců si vyhrazuje právo změny některých parametrů či vlastností bez předchozího upozornění. Potřebujete-li ujištění o určitých parametrech produktu nebo v případě pochybností, kontaktujte prosím svého obchodníka. Pozdější reklamace vlastností je zbytečnou komplikací pro obě strany.


Diskuze k Transcend All-in-one Upgrade Kit - SJ25CK3 - SSD a HDD
Diskuze k produktu: transcend-ssd-hdd-upgrade-kit-for-25-discs-usb-30 není založena. Pokud chcete vložit nový příspěvek, je třeba se přihlásit nebo zaregistrovat.
Pokud chcete sledovat diskuzi emailem, je třeba se přihlásit nebo zaregistrovat.